مطالب مهم
تصویری - سه شنبه, 02 آذر 1395 09:29
شنیداری - چهارشنبه, 12 اسفند 1394 10:32
دامنه تحول - چهارشنبه, 14 بهمن 1394 15:16
معرفی طرح تحول - چهارشنبه, 14 بهمن 1394 12:07


معرفی سازمان آب و برق استان خوزستان

مشخصات شرکت

نوع فعالیت: انجام مطالعات در برنامه ريزي منابع آبي ،احداث سدها ،شبكه هاي آبياري وزهكشي،نيروگاههاي برق آبي ،توسعه منابع آب وخاك و بهرهبرداري وحفاظت از اين منابع

 

تاریخ تاسیس : 1336

مرکز شرکت : اهواز

تعداد پرسنل: 1288

تلفن تماس  :  33337001- 33360800 -33330091

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نشانی شرکت : اهواز- بلوار گلستان- سازمان آب و برق خوزستان

 

مشخصات مدیر عامل

نام مدیرعامل : محمدرضا شمسایی

مدرک تحصیلی : فوق لیسانس

رشته تحصیلی : عمران

سابقه مدیریت: 30 سال

تاریخ انتصاب : دی ماه 1392

تلفن مستقیم  : 3360136 (دفتر مدیرعامل)

نمودار سازمانی

 

موضوع فعالیت شرکت

انجام مطالعات در برنامه ريزي منابع آبي ،احداث سدها ،شبكه هاي آبياري وزهكشي،نيروگاههاي برق آبي ،توسعه منابع آب وخاك و بهرهبرداري وحفاظت از اين منابع

 

تاریخچه شرکت

استان خوزستان در جنوب غربي ايران بامساحتي بالغ بر 64746 كيلومتر مربع واقع شده است كه علاوه بر برخورداري از ذخاير نفت وگاز در حدود يك سوم از آبهاي سطحي كشور را به خود اختصاص داده است. پنج رودخانه بزرگ و پرآب ايران كارون،دز،كرخه،جراحي وهنديجان درآن جاري مي باشدكه با عنايت به شرايط اقليمي و امكان فعاليتهاي كشاورزي در طول سال وراه داشتن به درياي آزاد و همچنين دسترسي آسان ،سريع و آسان به بازارهاي مصرف داخلي و خارجي به موجب برخورداري از كليه امكانات ارتباطي هوايي ،دريايي ،ريلي و زميني در سطح جهاني ممتاز و كم نظير مبي باشد.در اين استان نزديك به 3/3 ميليون هكتار از اراضي مستعد كشاورزي وجود دارد كه در حال حاضر حدوداً بيش از يك ميليون هكتار از آن مورد بهره برداري قرارگرفته است.همچنين اين استان سهم بسزايي در توليد انرژي برق آبي كشور بر عهده دارد اما آنچه كه مسلم است وجود پتانسيلها ي فراوان آب ،خاك وانرژي در اين استان است كه بسترهاي خدادادي و اوليه براي پيشرفت و آباداني است.

به دليل وجود منابع عظيم آب وخاك در استان خوزستان و ضرورت بهره برداري از آنها در سال 1335 سازمان برنامه وبودجه موظف گرديد به منظور شناخت پتانسيل هاي آبي و خاكي در منطقه مطالعات لازم را از طريق مشاورين خارجي انجام دهد،بر اين اساس مهندسين مشاور عمران ومنابع (D&R) به عنوان مشاور انتخاب شد و در ائاخر همان سال مطالعات خود را آغاز نمود كه نتيجه بررسي هاي انجام شده در اسفند ماه سال 1337 طي گزارشي تحت عنوان "طرح توسعه جامع منطقه خوزستان " تهيه و تحويل مقامات شد در اين گزارش باتوجه به منابع عظيم آب و خاك موجود در منطقه احداث 14 سد بر روي رودخانه هاي خوزستان ،آبياري حدود يك ميليون هكتار از اراضي مستعد كشاورزي و توليد 6600 مگاوات انرژي برق آبي پيش بيني گرديده بود ، شركت مشاور در سال 1336 ودر خلال مطالعات جامع خود به منظور تسريع در اجراي برنامه هاي عمراني خوزستان در ابتدا چندين طرح را جهت اجرا به سازمان برنامه و بودجه پيشنهاد نمود كه مهمترين آنها عبارت بود ند از:

 

 

 طرح چند منظوره دز: شامل احداث سد مخزني و نيروگاه دز،خطوط انتقال نيرو و طرح تفصيلي مربوط به احداث شبكه آبياري دز جهت آبياري اراضي كشاورزي با استفاده از آب ذخيره شده.

 طرح نيشكر هفت تپه به منظور احياء كشت نيشكر در منطقه خوزستان:براي پيگيري و اجراي طرحهاي مذكور در سال 1336مؤسسه عمران خوزستان (K.D.S)كه در حقيقت شعبه اي از شركت مهندسين مشاور عمران ومنابع نيويورك بود تأسيس و مشغول به كار گرديد.

 يكسال بعد يعني در سال 1337قرارداد سد مخزني دز به امضاءرسيد و طرح نيشكر هفت تپه در وسعت 2500هكتار به اجرا درآمد.در همين سال طرح آبياري دزنيز در وسعتي بالغ بر 20000هكتار به صورت آزمايشي شروع شد.در تاريخ نهم خرداد 1339 بر اساس قانوني كه به تصويب مجلسين وقت رسيد سازمان آب وبرق خوزستان تأسيس و از شهريور ماه همان سال مسؤليت اجراي طرح هاي عمراني خوزستان را بر عهده گرفت . در سال 1340 براي اولين بار پس از حدود 500 سال كشت نيشكر در خوزستان احياءگرديد و اولين محصول نيشكر در منطقه هفت تپه برداشت و به شكر تبديل شد.

 در سال 1341 عمليات اجرايي شبكه آبياري دز آغاز شد و در اوايل سال 1342 سد مخزني دز به مرحله بهره برداري رسيد ودر همين سال هم براي اولين بار آب تنظيم شده سد دز وارد بخشي از اراضي مربوط به شبكه آبياري آزمايشي گرديد.

 سازمان آب و برق خوزستان به عنوان متولي آبهاي سطحي و زير زميني عهده دار انجام مطالعات در برنامه ريزي منابع آبي ،احداث سدهاي (مخزني-انحرافي- تنظيمي)،شبكه هاي آبياري وزهكشي،نيروگاههاي برق آبي ،توسعه منابع آب وخاك و بهرهبرداري وحفاظت از اين منابع مي باشد.

 

 

ارکان برنامه راهبردی

 

ماموریت :

 سازمان آب و برق خوزستان ماموريت دارد به عنوان يكي از كارگزاران مهم صنعت آب وتوليد انرژي برقابي كشور در قلمرو حوضه هاي آبريز استان خوزستان با رعايت كليه مقررات و قوانين از يك سو و با آزادي عمل و اختيارات قانوني از سوي ديگر نقش مهمي در تحقق راهبردها و اهداف كلي نظام مديريت آب و انرژي برقابي كشور با رعايت حقوق همه ذينفعان خصوصا جلب رضايت مشتريان داشته است.

 دراين راستا سياستگذاري، سرمايه گذاري، تنوع بخشي، منابع مالي (مشاركت مردمي و بخش غير دولتي) و برون سپاري به بخش خصوصي توانمند از ابعاد محوري ماموريت سازمان به شمار مي رود.

  سازمان متعهد است ازكليه سازه هاي منابع آب و انرژي برقابي حفاظت و نگهداري كرده و به طور بهينه بهره برداري كند طرحهاي توسعه سد و نيروگاه برقابي را مطالعه كرده به اجرا گذارده و به نحو مطلوب به بهره برداري برساند از شبكه هاي آبياري وزهكشي به نحو مطلوب مديريت نمايد، از طريق كنترل كيفي آب، منابع آب شرب استاندارد براي شهروندان فراهم سازد و با اجراي فرايندهاي مطالعات پايه منابع آب و مهندسي رودخانه نسبت به احياي رودخانه، منابع آب و آبخيزداري اقدام كند.

 سازمان براي موفقيت در انجام فعاليتها و خدمات خود به توانمندسازهاي خود آگاه است و بهبود و توسعه سرمايه هاي انساني اطلاعاتي و سازماني و تعميق گسترش تحقيقات وپژوهش را از محورهاي بنيادين مامويت خود تلقي مي كند.

چشم انداز :

سازمان آب و برق خوزستان،يكي از سودآورترين و متعالي ترين دستگاههاي اجرايي كشور است كه به اهداف كلان نظام مديريت يكپارچه و بهم پيوسته منابع آب و انرژي برق آبي كشور در قلمرو فعاليت خود دست يافته و با بهبود راندمان و بهره وري و افزايش مستمر كارايي و اثر بخشي در همه اركان زنجيره مديريت و تكيه بر تكنولوژيهاي مدرن و جلب مشاركت هاي مردمي وسازمانهاي مرتبط، توانسته است منابع آب لازم براي به زير كشت بردن حداكثر اراضي مستعد كشت استان را با اجراي سدها و تامين شبكه هاي اصلي آبياري و زهكشي تامين نموده ، آب مطمئن را براي مقاصد شرب و صنعت تامين كرده وحداكثر انرژي اقتصادي را از طريق احداث نيروگاههاي برقابي و بهره برداري بهينه از نيروگاههاي موجود توليد نمايد.

 سازمان از طريق مديريت منابع و استفاده از كليه پتانسيل ها و مشاركت بخش خصوصي علاوه بر اجراي پروژه هاي آبياري و زهكشي و سد و نيروگاه در زمينه جاذبه هاي گردشگري پيرامون سدها اقدام نموده و برآيند اين عمليات در مجموع با حفظ حقوق شهروندي نقش بارزي در اشتغال زايي ، محروميت زدايي و ايجاد رفاه و سلامت مردم استان ايفا كرده است.

  سازمان با درك ضرورتهاي بقا و رشد ، سازماني رقابت پذير در عرصه منطقه بوده و صدور آب به كشورهاي حوزه خليج فارس صدور دانش و خدمات فني و مهندسي صنعت در سطح خاورميانه، مهار و بهره گيري از رودخانه هاي مرزي ومنابع آبي مشترك مبادرت نموده و نقش مهمي در تحقق اهداف اقتصادي، سياسي و امنيتي سند بخش آب و افزايش توان توليد انرژي برقابي و توسعه تاسيسات داشته است.

 سازمان با اتكا به رويكرد شايسته سالاري كاركناني شايسته، متعهد، خلاق، راضي و وفادار در اختيار دارد و با نگريستن به آنها به عنوان ارزشمندترين دارايي خود و با درك اهميت مسئوليت اجتماعي در توسعه پايدار به حفظ محيط زيست، ميراث فرهنگي و توسعه منابع آب واقف است وملاحظات زيست محيطي را مبناي همه فعاليتهاي خود قرار داده است.

اهداف :

     اثربخشي سبک و شيوه رهبري

     توسعه کار گروهي

     پيدايش و نهادينه شدن مديريت استراتژيک در سازمان( هماهنگي استراتژيک )

     دستيابي به يک فرهنگ سازماني کارآمد و مناسب

     افزايش‌آمادگي استراتژيک منابع انساني

     همسو شدن فناوري اطلاعات و ارتباطات با اهداف استراتژيک سازمان

     تقويت جايگاه اجتماعي سازمان در استان

     تقويت بنيه مالي سازمان

     دستيابي به مدل بهينه تعامل سازمان با شرکت‌هاي تابعه

     دستيابي به سيستم جامع مديريت پروژه tpms

     بهينه سازي هزينه‌هاي عملياتي و ستادي

     بهينه‌سازي شراکت‌ها و برون‌سپاري‌ها در زنجيره تامين

     افزايش توان و قدرت اثرگذاري سازمان بر محيط در راستاي تحقق اهداف سازماني

     افزايش بهره‌وري و راندمان کليه مراحل زنجيره مديريت آب

     افزايش ظرفيت انرژي‌هاي برقابي همراه با حفظ ظرفيت‌هاي حاصل شده

     بهينه شدن نظام تحقيق و توسعه در سازمان

     افزايش ظرفيت منابع آبي استان و حفظ توان ظرفيت‌هاي حاصل شده

     حفاظت بهينه ( کمي و کيفي ) از منابع آب استان

     توسعه كسب وكار و رضايت مشتريان وذينفعان

     افزايش ميزان سودآوري ،درآمدها و بازگشت سرمايه گذاري در طرحها

     افزايش توان رقابت پذيري سازمان در منطقه خاورميانه و قابليت انطباق با الزامات سازمان تجارت جهاني و ساير معاهدات بين المللي مرتبط با صنعت آب وبرق

     همسو شدن نظام مديريت منابع آب استان بااهداف ملي نظام مديريت منابع آب و برقآبي كشور

     افزايش نقش و سهم سازمان دراشتغال زايي ،محروميت‌زدايي وايجاد رفاه و سلامت مردم استان

     تبديل شدن به متعالي ترين شركت زيرمجموعه وزارت نيرو و افزايش مستمر رتبه سرآمدي

استراتژی : 

        حركت در راستاي توجه خاص به نقش و جايگاه مشاغل كليدي .

       برنامه ريزي مستمر جهت افزايش ميزان رضايت شغلي و انگيزش پرسنل با تكيه بر سنجشهاي علمي و كاربردی .

        بازنگري و بهبود مستمر ساختار سازماني مطابق با نيازها و اهداف .

       حرکت در راستاي اعتلای سبک و شيوه رهبري سازمان و سوق دادن تدريجي آن به سمت الگوهاي برتر .

        ترويج و بهبود کارگروهي و همسو نمودن اهداف فردي با اهداف سازماني .

       برنامه ريزي و تلاش جهت نهادينه كردن نظام مديريت استراتژيك در سازمان .

       بکارگيري مطلوب سرمايه‌هاي موثر در موفقيت سازمان .

       تلاش و اثرگذاري بر تصميمات ذينفعان در نيل به اهداف سازماني .

        حرکت در راستای تنوع بخشی منابع مالی اجرای طرحها .

       برنامه ريزي در استفاده از سيستم‌هاي نوين تعديل هزينه ‌اجراي طرحها و پروژه ها .

       همسو سازي شيوه مديريت سازمان بر شركتهاي وابسته، با راهبردهاي مصوب مديريت منابع آب كشور .

       زمينه‌سازي و حرکت در راستاي تقويت ابعاد بنگاهداري سازمان (با حفظ مسئوليت‌هاي اجتماعي) .

        زمينه‌سازي تقويت مکانيسم‌هاي حفاظت از منابع آب .

       برنامه ريزي براي ايجاد و نهادينه كردن نظام جامع مديريت پروژه درسازمان .

       برنامه ريزي در جهت بهبود و كاربردي نمودن نظام تحقيقات سازمان .

        تلاش در ايجاد بالاترين ارزش افزوده حاصل از نتايج فعاليت مشاورين و پيمانکاران براي سازمان .

       اتخاذ رويكرد ويژه در قبال منابع و مصارف آب با نگاه اقتصادي – اجتماعي و در نظر گرفتن ابعاد سياسي امنيتي .

        پتانسيل يابی , ايجاد و توسعه ظرفيت توليد انرژيهاي تجديدپذير .