مطالب مهم
تصویری - سه شنبه, 02 آذر 1395 09:29
شنیداری - چهارشنبه, 12 اسفند 1394 10:32
دامنه تحول - چهارشنبه, 14 بهمن 1394 15:16
معرفی طرح تحول - چهارشنبه, 14 بهمن 1394 12:07


اخبار سازمانی

سازمان آب و برق خوزستان در نشست سالیانه شورای بین المللی موسسات مشاوره مدیریت آسیا و اقیانوسیه، در رقابت با سازمان های دولتی و خصوصی کشور، به دلیل اجرای طرح "استعدادیابی، جانشین پروری و تدوین شناسنامه مشاغل" بر اساس رای هیئت داوران، برنده جایزه ملی بزرگمهر شد.

جایزه بزرگمهر مهمترین جایزه مشاوره مدیریت در ایران است که به سازمان های پیشرو در تحول سازمانی تعلق می گیرد. این جایزه توسط دکتر محمد نهاوندیان معاون اقتصادی ریاست جمهوری به "محمدرضا شمسایی" مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اعطا شد.

همچنین جایزه مشاور برتر در حوزه منابع انسانی به "شهداد شعبانی" مدیرعامل شرکت مدیران جهان تراز پارس، برای همکاری با سازمان آب و برق خوزستان در اجرای پروژه استعدادیابی و تهیه شناسنامه مشاغل اهدا شد.

"محسن پورشمسا" مدیر دفتر تحول و بهبود سازمان آب و برق خوزستان با ابراز خرسندی از کسب این موفقیت در سطح ملی، با قدردانی از حمایت بی دریغ مدیرعامل و دست اندرکاران حوزه تحول در سازمان، اظهار داشت که ما در ابتدای مسیر تحول قرار داشته و به یاری خداوند در سال جاری، در مسیر بهبود و تحول هر چه بیشتر سازمان، گام های بلندتری خواهیم برداشت.

گردهمایی سالیانه شورای بین المللی موسسات مشاور مدیریت آسیا و اقیانوسیه برای اولین بار در ایران و به میزبانی انجمن مشاوره مدیریت ایران (ICMA) در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما با حضور مشاوران بین المللی مدیریت بیش از 30 کشور جهان و مسئولان اقتصادی کشور، مشاوران، اساتید دانشگاه و صاحب نظران حوزه مدیریت در تاریخ ۳ و ۴ اردیبهشت برگزار شد.

سومین همایش فصلی سال 95 شورای سیاستگذاری طرح تحول سازمان آب و برق خوزستان با حضور معاونین؛ مدیریت های مستقل و مشاورین سازمان؛ و نیزمدیران عامل شرکت های تابعه در شرکت بهره برداری از سد و نیروگاه مسجدسلیمان برگزار می گردد. مدیران ارشد سازمان در این نشست ها آخرین برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در طرح تحول سازمان را مورد بررسی قرارداده و در بازیهای مدیریتی کارگاههای آموزشی همایش که با حضور مربیان مجرب بین المللی برگزار می شود شرکت خواهند کرد. در این سلسله کارگاه ها مدیران سازمان ضمن آشنایی با آخرین تحولات در دانش مدیریت؛ از طریق بازیهای مدیریتی طراحی شده و تحت نظر مربیان مهارت های مدیریتی را بصورت گروهی تمرین می کنند.
همایش مذکور در تاریخ 28 و 29 مهر ماه برگزار خواهد شد.

طرح استعدادیابی سطوح مدیریتی سازمان که اجرای آن در مردادماه سال جاری برای بیش از 500 نفر از مدیران و کارکنان سازمان و شرکتهای تابعه به انجام رسید در پایان شهریورماه نهایی و آماده ارائه نتایج شد. طرح مذکور که با هدف شناسایی توانمندیهای بالقوه و بالفعل مدیران و کارکنان سازمان به انجام رسیده است در پی استقرار شایسته ترین افراد در مناسب ترین پست های سازمانی است. انتصاب درست کارکنان در مسیرهای شغلی مناسب شان ضمن اینکه می تواند بهره وری سازمان را افزایش دهد تاثیر بسزایی در شکوفایی استعدادهای نهفته و رضایت کارکنان از کارشان دارد.
نتایج حاصل از این طرح که طی یک نرم افزار هوشمند تحویل می گردد شامل پرونده ای است که ویژگی های فنی؛ روانشناختی و مدیریتی هریک از افرادی است که مورد ارزیابی قرارگرفته اند گزارش می نماید و شایستگی های بارز و مسیرهای مناسب شغلی هر فرد را تعیین می نماید. بی تردید تصمیم گیری در خصوص جابجایی؛ ارتقا یا انتقال افراد با اتکا به تحلیل های دقیق ارائه شده می تواند دقت و اثربخشی مدیران عالی دوچندان نماید.

ویرایش نخست شناسنامه مشاغل واحدهای تحت پوشش معاونت مالی و پشتیبانی سازمان در تاریخ 03/07/95 در جلسه ای که با حضور معاون مالی و اداری سازمان و مشاور طرح تحول سازمان در دفتر معاونت برگزارگردید تحویل شد. شناسنامه های شغلی تهیه شده شرایط و ویژگی های هر شغل را در 13 سرفصل از قبیل وظایف تخصصی؛ وظایف مدیریتی؛ محدوده اختیارات؛ شرایط احراز؛ نیمرخ روانشناختی شغل و ... مورد بررسی قرارداده و تشریح نموده است. با بهره گیری از اطلاعات مندرج در شناسنامه هر یک از مشاغل که برای نخستین بار در کشور با چنین جزئیاتی تهیه شده اند امکان آشنایی بسیار دقیقی با شغل مورد پیدا کرده و انتخاب شاغل مورد نظر را برای هر شغل ساده و دقیق تر می نماید.
مقرر شد که هر یک از مدیران و کارشناسان معاونت نسبت به بررسی و درج اصلاحات احتمالی در شناسنامه های مذکور اقدام و نظرخود را حداکثر تا پایان وقت اداری چهارشنبه مورخ 14/07/95 به صورت کتبی به مشاور اعلام فرمایند در غیر اینصورت به منزله تایید شناسنامه شغل توسط خبره تلقی خواهد شد.

ویرایش نخست شناسنامه مشاغل واحدهای تحت پوشش معاونت آبرسانی سازمان در تاریخ 06/07/95 از طریق دفتر تحول سازمانی به معاونت مربوطه تحویل گردید. شناسنامه های شغلی تهیه شده شرایط و ویژگی های هر شغل را در 13 سرفصل از قبیل وظایف تخصصی؛ وظایف مدیریتی؛ محدوده اختیارات؛ شرایط احراز؛ نیمرخ روانشناختی شغل و ... مورد بررسی قرارداده و تشریح نموده است. با بهره گیری از اطلاعات مندرج در شناسنامه هر یک از مشاغل که برای نخستین بار در کشور با چنین جزئیاتی تهیه شده اند امکان آشنایی بسیار دقیقی با شغل مورد پیدا کرده و انتخاب شاغل مورد نظر را برای هر شغل ساده و دقیق تر می نماید.
مقرر شد که هر یک از مدیران و کارشناسان معاونت نسبت به بررسی و درج اصلاحات احتمالی در شناسنامه های مذکور اقدام و نظرخود را حداکثر تا پایان وقت اداری چهارشنبه مورخ 14/07/95 به صورت کتبی به مشاور اعلام فرمایند در غیر اینصورت به منزله تایید شناسنامه شغل توسط خبره تلقی خواهد شد.

ویرایش نخست شناسنامه مشاغل مدیریت های مستقل سازمان در تاریخ 06/07/95 از طریق دفتر تحول سازمانی به مدیران مربوطه تحویل گردید. شناسنامه های شغلی تهیه شده شرایط و ویژگی های هر شغل را در 13 سرفصل از قبیل وظایف تخصصی؛ وظایف مدیریتی؛ محدوده اختیارات؛ شرایط احراز؛ نیمرخ روانشناختی شغل و ... مورد بررسی قرارداده و تشریح نموده است. با بهره گیری از اطلاعات مندرج در شناسنامه هر یک از مشاغل که برای نخستین بار در کشور با چنین جزئیاتی تهیه شده اند امکان آشنایی بسیار دقیقی با شغل مورد پیدا کرده و انتخاب شاغل مورد نظر را برای هر شغل ساده و دقیق تر می نماید.
مقرر شد که هر یک از مدیران و کارشناسان معاونت نسبت به بررسی و درج اصلاحات احتمالی در شناسنامه های مذکور اقدام و نظرخود را حداکثر تا پایان وقت اداری چهارشنبه مورخ 14/07/95 به صورت کتبی به مشاور اعلام فرمایند در غیر اینصورت به منزله تایید شناسنامه شغل توسط خبره تلقی خواهد شد.

گزارش های مرتبط با فاز اول و دوم استعدادیابی شامل سه گزارش نیمرخ روانشناختی مشاغل سازمان؛ گزارش مسیرهای شغلی؛ گزارش حوزه سطح نهایی و به دفتر طرح تحول سازمان تحویل شد. گزارش نیمرخ روانشناختی شغل که برای کلیه مشاغل موجود سازمان تهیه گردیده است امکان آشنایی با ویژگی های روانشناختی که یک فرد برای تصدی پست مورد نظر باید داشته باشد را فراهم می کند. گزارش مسیر های شغلی خط حرکتی هر شغل را در مسیر های ارتقایی و انتقالی تعیین می کند. و گزارش حوزه سطح نیز تعیین می کند که ضریب اهمیت شایستگی های هر شغل با توجه به سطح و ویژگی های شغل و در مقایسه با سایر مشاغل سازمان چگونه است. اطلاعات مندرج در گزارش های فوق الذکر توسط متخصصین مجرب در حوزه مشاغل وزارت نیرو از طریق پرسشنامه های استاندارد؛ مصاحبه های شغلی با خبرگان و بررسی های کارشناسانه مشاغل سازمانی استخراج و تهیه شده است. گزارش های مذکور در شهریورماه سال جاری تحویل دفتر تحول سازمان گردید.

     

گزارش فازهای سوم و چهارم طرح استعدادیابی در شهریورماه سال جاری تحویل دفتر تحول سازمانی شد. در این گزارش ساختار؛ فرایندها و دستورالعمل های اجرایی مرکز ارزیابی؛ برنامه های آموزشی ارزیابان؛ برنامه اجرا شده به تفکیک واحدها؛ نفرات و تاریخ اجرای ارزیابی ها برای مدیران و کارکنان سازمان مورد اشاره قرارگرفته و گزارش شده است.

 

     

چهارمین سمینار آموزشی مهارت های کلیدی در مدیریت در تاریخ 95/06/08  با مربی گری آقای دکتر شهداد شعبانی مشاور طرح تحول سازمانی در سالن آمفی تاترگزار شد. در این سمینار که برای اعضای کمیته اجرایی طرح تحول برگزار گردید به موضوع « فرهنگ و تحول سازمانی » پرداخته شد. شرکت کنندگان در این سمینار با موضوع فرهنگ سازمانی و چگونگی تاثیر آن در تحول سازمان آشنا شدند. دوره مهارهای کلیدی در مدیریت که در برگیرنده پنجاه مهارت مهم و کلیدی در مدیریت است در پی آشناسازی و مهارت آموزی به اعضا کمیته طرح تحول سازمانی سازمان آب و برق استان خوزستان بگونه ای است که بتوانند به نحوی اثربخش نسبت به هدایت و پیاده سازی برنامه های بهبود سازمان اقدام نمایند. 

گزارش شناخت طرح بهبود فرایند های کسب و کار از سری برنامه های طرح تحول تنظیم و به دفتر طرح تحول تحویل شد.

گزارش مذکور که حاصل برگزاری دهها جلسه با واحدهای سازمان؛ مسئولین و همکاران اداره تشکیلات و روشهای سازمان و نیز مطالعه اسناد و مدارک موجود سازمان بوده است حاوی خلاصه ای از اهداف و ماموریت های سازمان؛ بررسی تحلیلی اسناد مرتبط با استانداردهای ایزو 9001 سازمان؛ بررسی نظرات و انتظارات ذینفعان فرایندهای سازمان و نیز نقشه فرایندهای فاز صفر؛ یک و دو سازمان می باشد.
لازم به ذکر است که فرایندهای شناسایی شده در گزارش مذکور توسط گروههای هفتگانه کمیته اجرایی طرح تحول مورد بررسی قرار گرفته و به تایید رسیده است. مضافا اینکه مدیر و رئوسای دفتر تشکیلات و روشهای سازمان با همکاری مشاور طی بیش از سی ساعت کار کارشناسی نسبت به بررسی و درج اصلاحات نهایی فرایندهای وضعیت موجود سازمان اقدام و وضعیت نهایی فرایندهای فاز صفر؛ یک و دو را به تایید رساندند.
مشاور با همکاری دفتر تشکیلات و روشهای سازمان در حال تعیین فرایندهای کلیدی به منظور ترسیم دیاگرام؛ بهبود و آماده سازی آنها برای ورود به سیستم BPMS سازمان است.

صفحه1 از2