مطالب مهم
تصویری - سه شنبه, 02 آذر 1395 09:29
شنیداری - چهارشنبه, 12 اسفند 1394 10:32
دامنه تحول - چهارشنبه, 14 بهمن 1394 15:16
معرفی طرح تحول - چهارشنبه, 14 بهمن 1394 12:07


شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون

مشخصات شرکت

نوع فعالیت  :  تامين انتقال و توزيع آب در شبكه هاي آبياري  نظارت وكنترل برنحوه استفاده از آب كشاورزي انجام تعميرات به موقع شبكه هاي آبياري  كنترل و پايداري سد مارون بهره برداری از نیروگاه و تولید برق

 

 

تاریخ تاسیس : 1370

مرکز شرکت : بهبهان

تعداد پرسنل: 268

تلفن تماس  : 52831891

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نشانی شرکت : بهبهان، خیابان جانبازان، صندوق پستی 164

 

مشخصات مدیر عامل

نام مدیرعامل : مهندس رحمان خندانی

 

مدرک تحصیلی : 

رشته تحصیلی : 

سابقه مدیریت: 

تاریخ انتصاب : 

تلفن مستقیم

نمودار سازمانی

 

موضوع فعالیت شرکت

 بهره برداری ، نگهداری و تعمیرات سد ، نیروگاه و شبکه های آبیاری و     زهکشی

 

تاریخچه شرکت

این شرکت در اسفندماه 1370 با سرمایه یک میلیون ریال تاسیس گردید در نیمه اول سال 1372 با بهره برداری از سد انحرافی و شبکه های آبیاری شمال وجنوب بهبهان رسما آغاز بکار کرد ، در سال 1377 سد انحرافی وشبکه های آبیاری وز هکشی جایزان - فجر آماده بهره برداری به این شرکت ملحق ، در سال 1382 شبکه آبیاری بنه باشت رسما اغاز بکار ودر سال 1378 سد وپایداری آبگیری و نیز در سال 1383 رسما اغاز بکار کرد که در همین سال به مجموعه شرکت ملحق گردید.

تاريخچه آبياری :

آبياری هنری است که از ديرباز بدان عمل می شده است. از نظر تاريخی تمدنها همواره در پی رشد آبياری بوجود آمده اند. در طول تاريخ اسناد معتبری از قدمت آبياری وجود دارد. هامورابي ششمين شاه از اولين سلسله شاهان بابل (معاصر حضرت ابراهيم (ع) 2000 سال قبل از ميلاد) مجموعه قوانينی وضع کرد که قوانين هامورابی ناميده شد. مطابق قوانين مزبور مردم ملزم بودند برای ادامه حيات خود به آبياری متکی باشند . در يکی از قوانين هامورابی آمده است : اگر کسی در خصوص استحکام بخشيدن به ديواره های کانال آبياری خود غفلت کند و بر اثر آب بريدگی در ديواره های کانال ، آبی تلف شود آن شخص موظف خواهد بود معادل غله ای که در نتيجه اين سهل انگاری هدر می رود غرامت بپردازند.


يک ملکه آشوری آب رود نيل را بطرف اراضي لم يزرع مصر منحرف کرد و هنوز کانالهای آبياری که در آن زمان ساخته شده مورد بهره برداری قرار می گيرد . قديمي ترين سد دنيا بطول 108متر و ارتفاع 12 متر حدود 5000 سال قبل به منظور ذخيره آب مصارف خانگی و کشاورزی ساخته شده است . روش آبياری کرتی حدود 3300 سال قبل از ميلاد در حوضه رود نيل مورد استفاده قرارمی گرفت. کينگ يو از سلسله شا(2200 سال قبل از ميلاد ) در قبال خدمات برجسته اش در خصوص کنترل آب از طرف مردم به عنوان شاه انتخاب شد. در سراسر ايران بخصوص جنوب ، سدهای معروفی از جمله: سد انحرافی کرخه در پای پل پل بند و ساختمانهای آبی بر روی دز ، بند ميزان ، شادروان و بند قير در شوشتر ، بند اهواز و بند جنوب کرخه در شمال هويزه ، بند شادگان بر روی جراحی ، بند مارد بر روی مارون ، بند امير بر روی کرو آثارفراوان بجای مانده ای از تأسيسات آبی زيگورات در چغا زنبيل و قنوات مختلفی در سراسر کشور ايران دليل اهميتی است که تمدنهای باستان برای آبياری قائل بودند.

 

رودخانه مارون :

نام اصلی و قديمی اين رودخانه تاب است اين رود از کوههای نيل و چشمه سار های دامنه کوههای سادات سرچشمه گرفته وارد خاک لوداب و پس از مشروب کردن اراضی لوداب و سر کوهکی وارد خاک طبيعی سردسيری و با پيوستن رودخانه های کوچک شور و تلخ وارد خاک دشمن زياری شده و در ميان کوه ها و دره ها جاری ، وارد درياچه سدمخزنی مارون و در امتداد آن وارد جلگه بهبهان می شود ، که از طريق سد انحرافی و شبکه آبياری بهبهان دشت بهبهان را مشروب وپس از عبور از جلگه بهبهان وارد خاک جايزان و سلطان آباد را آبياری می کند . اين رودخانه در نزديکی چم هاشم شعبه ای ديگر از شمال بنام رود اعلا با شعبه اش بنام رود زرد به آن پيوسته و رود جراحی را تشکيل می دهد، که پس از عبور از اراضی رامشير وارد شادگان و سرانجام به خوردورق و خليج فارس می ريزد.


اين رودخانه از ارتفاعات 2300 متری زاگرس سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی حدود 120 کيلومتر، به محل ساختگاه سدمارون ميرسد.سطح حوزه آبريز اين رودخانه در ساختگاه سد بالغ بر 3824 کيلومتر مربع برآورد شده و دبی متوسط دراز مدت اين رودخانه در ايستگاه بهبهان 49/8 متر مکعب در ثانيه بوده که ميزان روان آب سالانه آن در ايستگاه فوق الذکر برابر 1572 ميليون متر مکعب برآورد گرديده است. آب رودخانه مارون از نظر قابليت شرب و مصارف کشاورزی 55000 از اراضی پائين دست ، کيفيت قابل قبولی را داراست.

 

ارکان برنامه راهبردی

 

ماموریت :

ایجاد ، توسعه و تکمیل طرحها و پروژه های تامین و انتقال آب و تولید انرژی برقابی

چشم انداز :

شرکت تجاری سبز، ایمن و پیشرو در منطقه و رتبه اول عملکرد در میان شرکتهای وابسته سازمان آب وبرق خوزستان و نماد ممتاز تامین آب در جنوب شرق خوزستان در افق 1404

اهداف :

1- بهره برداری ، بهینه تامین آب کشاورزی مطمئن مورد نیاز مشترکان
2- بهره برداری بهینه اقتصادی از تاسیسات
3- راهکارهای عملی برای افزایش کارایی کارکنان
4- کاهش هزینه های بهبود مدیریت مصرف
5- صرفه جویی ، گسترش تحقیقات و آموزش های کاربردی
6- حفظ و توسعه سطح زیر کشت با رعایت ملاحظات زیست محیطی
7- بهبود مستمر بهره وری در مصرف آب وبرق در سطح منطقه
8- توسعه و رشد پیوسته در منابع انسانی و نیوری متخصص
9- دستیابی به عملکرد برتر در رشد پایدار سود آوری
10- توسعه و فناوری استحصال و انتقال آب

استراتژی : 

اجرای کامل تعهدات مندرج در قراردادهای بهره برداری ونگهداری سد و نیروگاه و شبکه های آبیاری با سازمان آب وبرق خوزستان ورعایت نکات فنی و اجتماعی و استراتژی در برون سپاری فعالیت ها و اجرای برنامه های راهبردی مصوب شرکت

 

کد خبر: 481