مطالب مهم
تصویری - سه شنبه, 02 آذر 1395 09:29
شنیداری - چهارشنبه, 12 اسفند 1394 10:32
دامنه تحول - چهارشنبه, 14 بهمن 1394 15:16
معرفی طرح تحول - چهارشنبه, 14 بهمن 1394 12:07


شرکت تولید و بهره برداری از کارون 3

مشخصات شرکت

نوع فعالیت  : بهره برداری از سد، نیروگاه آبی، تاسیسات و تجهیزات به منظور تولید نیروی برق مهار

 

تاریخ تاسیس :1393

مرکز شرکت : اهواز- گلستان – خیابان اردیبهشت – نبش آذر – پلاک 61 / کدپستی 6136947833

تعداد پرسنل: 284 نفر

تلفن تماس  : 43626028

پست الکترونیک:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نشانی شرکت : خوزستان، ایذه، کیلومتر 28 جاده شهرکرد، سد و نیروگاه کارون 3

 

مشخصات مدیر عامل

نام مدیرعامل : نصراله طاهری

 

مدرک تحصیلی : لیسانس 

رشته تحصیلی : برق

سابقه مدیریت: 15 سال

تاریخ انتصاب : 1393

تلفن مستقیم43626028

نمودار سازمانی

 

موضوع فعالیت شرکت

بهره برداری از سد، نیروگاه آبی، تاسیسات و تجهیزات به منظور تولید نیروی برق مهار

 

تاریخچه شرکت

حوضه رودخانه کارون از دیرباز به عنوان مهم‌ترین منبع تولید انرژی الکتریکی کشور مورد توجه بوده است. آغاز مطالعات بهره برداری از پتانسیل برق‌آبی حوضه رودخانه کارون در سالهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ بوده است. در آن زمان، شرکت مهندسی بین المللی “هارزا” همراه با شرکت “فرمان‌فرمائیان” پتانسیل عظیم برق‌آبی این منطقه را شناسایی کرد. به دنبال این مطالعات، اجرای طرح عظیم سد و نیروگاه شهید عباسپور با ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات آغاز و در سال ۱۳۵۵ این طرح راه‌اندازی شد.
سپس، دو پروژه سد مخزنی کارون ۲ و ۳ و سپس کارون ۴ مورد مطالعه قرار گرفت. در سال ۱۳۵۷، شرکت مهندسی عمران “منابع ارضی و آب” و شرکت بین‌المللی “ایکرز” به منظور مطالعات توجیهی پروژه کارون۳ تعیین شدند. این مطالعات تا سال ۱۳۶۸ پیگیری شد. در سال ۱۳۶۸، ادامه مطالعات فاز دوم طرح عمرانی کارون۳ به یک شرکت ایرانی ـ کانادایی (شرکت مهندسی مشاور “مهاب قدس – ایکرز”) واگذار شد و این کار تا اوایل تیر ماه ۱۳۷۴ پایان یافت.
از اوایل تیر ماه ۱۳۷۴ نیز فاز سوم (عملیات اجرایی) طرح با مشارکت شرکت مهندسی مشاور “مهاب قدس” و شرکت بین المللی “ایکرز” آغاز شد. در ابتدا مقرر گردیده بود عملیات ساختمانی سد و نیروگاه کارون ۳ توسط کنسرسیوم خارجی که پیمانکاران با سابقه‌ای در آن حضور داشتند، انجام گیرد و منابع مالی آن از طریق فاینانس خارجی تأمین شود. اما در ماه های آخر این مذاکرات فنی و مالی مقرر گردید این کار با اتکاء به منابع مالی کشور به متخصصان داخلی سپرده شود.
ابتدا قرارداد تونل انحراف اول و سپس کل عملیات ساختمانی به شرکت ساختمانی سابیر (به ترتیب در خرداد سال ۷۲ و تیرماه سال ۷۳) واگذار گردید. که به تدریج، با افزایش حجم کار‌ها در تیر ماه ۱۳۸۰ بخشی از این فعالیت ها به شرکت های بلندپایه و تابلیه واگذار گردید. عملیات مربوط به ساخت و نصب نیروگاه کارون ۳ نیز در سال ۱۳۷۴ به شرکت فراب واگزار شد.
تلاش های شرکت ها و نیروهای داخلی در سال ۸۳ به ثمر نشست و در شهریور ماه این سال ساخت بلند ترین سد کشور به اتمام رسید و روز ۱۸ آبان ماه همان سال عملیات آبگیری مخزن سد، آغاز گردید. در اسفند ماه سال ۸۳ دو واحد از واحدهای ۸ گانه کارون ۳ راه اندازی گردید و از آن پس به فاصله بطور متوسط ۳ماه یکی از واحدهای دیگر راه اندازی شدند.
بهره برداری و نگهداری از مجموعه سد و نیروگاه کارون 3 تا سال 1391 توسط شرکت توسعه منابع آب و نیرو انجام شد و از سال 1392 رسماً به سازمان آب و برق خوزستان سپرده شد. که در ابتدای کار شرکت مدیریت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون از طرف سازمان متولی بهره برداری و نگهداری سد و نیروگاه کارون 3 تعیین گردید و با اتمام مراحل ثبت شرکت مدیریت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه کارون 3، از ابتدای سال 1394 بهره برداری و نگهداری از مجموعه سد و نیروگاه کارون 3 به این شرکت محول گردید.

 

 

 

 

ارکان برنامه راهبردی

 

ماموریت :

1- تولید برق: سد و نیروگاه کارون 3 بزرگترین پروژه‌ی عمرانی کشور به شمار می‌رود. شاخص‌ترین ماموریت این پروژه تولید انرژی برق آبی‌ست که قادر است سالانه 4172 میلیون کیلووات-ساعت انرژی مورد نیاز را تامین کند.
2- حفظ و رشد سرمایه‌های انسانی موجود: 284 نفر نیروی انسانی متخصص، ماهر و نیمه ماهر در این پروژه مشغول بکار هستند که با ایجاد ساختار مناسب و بسترهای آموزشی بهینه تلاش برآن شده است که اکثریت این نیروها از شاخص تحصیلات تخصصی و آکادمیک جهت سازندگی بهتر محیط کار برخوردار گردند.
3- سازگار نمودن برقراری تعامل سودمند با منابع طبیعی: به جهت برقراری تعامل و تعادل با منابع طبیعی منطقه، فراهم نمودن فضاهای مناسب برای درختکاری، گلکاری و ایجاد تعهد نسبت به محیط زیست، فرایندی است که شروع پیگیرانه‌ای دارد.
4- برقراری ارتباط مناسب با صنعت و دانش آموختگان مرتبط: سد کارون 3 یکی از پرجمعیت ترین سدها به لحاظ بازدیدهای عمومی، علمی، فرهنگی، دانشگاهی و اداری است. طبق آمارهای مستند بازدید از این پروژه، سالانه بیش از 200 هزار نفر از این پروژه و دست‌ٱوردهای آن دیدن میکنند و تاکنون این پروژه توانسته ارتباط خوبی با نهادهای دانشگاهی و آموزش و پرورش، جهت ارتقاء سطح پیوند دانش و صنعت، سطح کیفی خوبی را با این مراکز برقرار نماید.
5- رشد و بالندگی پژوهش در کنار سایر فعالیتها: بدون شک هر پروژه و قطب صنعتی ِ قابل توجهی در کنار فعالیتهای بهره برداری خود، اقدام به پرورش استعدادها و حمایت نخبگان، مخترعین و پژوهشگران می‌کند. در این راستا، مدیریت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه کارون سه، به تبعیت از مدیریت سازمان آب و برق خوزستان، توانایی همکاری و حمایت از پژوهشگران و اندیشمندانی که در جهت ارتقاء و پیشرفت راندمان استراتژی این صنعت، ایده، اختراع و مقالاتی دارند، را اعلام داشته است.
6- تاثیر و تعامل مثبت بر فرهنگ جامعه‌ی پیرامون: هیچ تردیدی نیست که ورود صنعت و تکنولوژی تاثیر ساختار نظام‌مندی به جامعه ی صنعت پذیر می‌نهد. از این رو ورود و تعامل پرسنل با جامعه‌ی شهری پیرامون می تواند روند منظمی را از لحاظ ابعاد اقتصادی و فرهنگی زندگی روزمره ی شهروندان قرار بدهد. برخورد ارتباطی عموم با جامعه ی مهندسی، نه تنها شور و هیجان خاصی را به بازارهای مربوطه می بخشد بلکه در رشد مسائل شهری، اداری، مذهبی نیز می تواند مؤثر باشد.

چشم انداز :

1- افزایش راندمان تولید و بهره برداری سیستم تا حد استانداردهای جهانی.
2- کاهش اثرات منفی و سوء حاصل از تولید و استفاده از منابع.
3- رونق بخشی به صنعت توریسم محلی سد (ایجاد هتل و پانسیون با استفاده از امکانات موجود، از قبیل مجموعه ی ساختمانهای کمپ کارشناسی).
4- ایجاد فرصتهای شغلی و درآمدزا برای منطقه از صنایع مرتبط با آب از جمله آبزی پروری.
5- افزایش سطح کمی و کیفی شاخه مجتمع آموزشی صنعت آب و برق خوزستان در کارون 3 با دیدگاه انتشار تجارب و دانش فنی مرتبط با فعالیتهای اصلی و جانبی شرکت به عموم علاقه مندان.
6- نشر و تبلیغ آثار و فعالیتهای اجرایی و علمی شرکت برای علاقه مندان، محققان و صنعتگران .

اهداف :

رشد و توسعه كشور بدون ايجــاد ظرفيت و منـابع زيـر بنــايي امكان پذير نيست. آب و بـرق از جـمله مهمترين ايـن منابـع زيربـنايي بــه شمار مي روند تـاسيـس ايـن دو مـنبع حيـاتـي تـوســـعه، بـا ايـجاد ســدهـاي چنـد مـنظوره آبـي توانا، صورت مي گيـرد.
عـلاوه بـر ايـن، طـولانـي تر بــودن عمـــر مفيــد نيروگاههاي آبـي نـسبت بــه ساير نيرو گاههاي بخـاري و گـازي، عدم نيـــــــاز بــه مـصرف سوخت، عــدم آلــودگي مـحيط زيـست،پايين بودن هزينه هاي نگهداري و بهره برداري نسبت به انواع دیگر، تجديدپذير بودن منابع مصرفي آنها،توان پاسخگويي بالا به نوسانات مصرف برق، توسعـه صنـايع جنبي و اشتـغال زايي و تاثيـرات مثبت اجتماعـي و اقتصـادي (جذب توريست) و سـايـــر مـزايايـي كــه ايـن ســـدها در زمينــه تــامـيــــن آب و كـنترل ســيلابـهاي مخرب دارند، اجراي اين طرحها را در ســـرلوحه فـعـالـيتهاي عـمرانــي كشور قرار داده است.
هدف از احداث سد و نيروگاه كارون3، توليد بخشي از انرژي مورد نياز كشور، كنترل سيلاب و تنظيم 1.5 ميليارد متر مكعب آورد سالانه كارون بوده است.
نيروگاه كارون 3 بعنوان نيروگاه تامين قله مصرف كه برق مورد نياز كشور را در زمان حداكثر مصرف تامين مي نمايد، در حال بهره برداري می‌باشد. اين نيروگاه با ظرفيت نصب معادل 2000 مگاوات و توليد سالانه‌ي معادل 4137 ميليون كيلووات‌ساعت، بخش مهمي از كمبود انرژي و قدرت الكتريكي مورد نياز كشور را تامين می‌نمايد

استراتژی : 

1- پیاده سازی سیاستهای کلان مدیریت سازمان در شرکت بطور کامل.
2- ایجاد فضای ارتباطی منطقی و کار آمد در روابط پرسنلی با مدیریت، جهت استفاده از استعداد های موجود .
3- کوشش در استفاده از ظرفیت‌های بالقوه آموزشی با نگرش افزایش سطح کیفی نیروی انسانی و بویژه مدیریت
4- برگزاری کارگاه های آموزشی، سمینارها و همایش های علمی و عمومی مرتبط با اهداف و چشم اندازهای شرکت.
5- برقراری و حفظ روابط موثر و پویا با دیگر شرکتها، صنایع و سدهای محلی، پیرامون
6- برقراری ارتباط با ارگانها و نهادهای دولتی، محلی، سازمانها، NGOها و مطبوعات.
7- ارائه ی برنامه های فوق، بصورت خاص و عمومی در برنامه‌ریزی سالیانه‌ی شرکت.

کد خبر: 487